Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie BłotoDopiero na początku XVII-tego wieku utworzono wieś Karwieńskie Błoto na terenach wcześniej charakteryzowanych jako „błota nieprzydatne do celów osadniczych”. Dokonali tego koloniści z Fryzji – doświadczeni w budowaniu wiosek na terenach grząskich i zatapianych przez morze. Wieś wzniesiono zgodnie z holenderskimi kanonami – budynki wznoszono w dwóch szeregach, a okolicę zmelioryzowano.

Wznoszono tutaj chaty i zabudowania gospodarskie w konstrukcji szkieletowej. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek z końca osiemnastego wieku – na nieszczęście został wielokrotnie przebudowany oraz zagubił swój oryginalny styl. Potomkowie „Olendrów” zamieszkiwali te obszary aż do końca Drugiej Wojny Światowej – kiedy zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po minionych osadnikach pozostały w tej okolicy resztki cmentarza.

Teraźniejsze Karwieńskie Błoto to 2 miejscowości. Karwieńskie Błoto I to dawniejsza wieś, zlokalizowana dalej od Morza Bałtyckiego, w pobliżu głównego szlaku komunikacyjnego, tuż przed wjazdem do Karwi, stanowi poniekąd ekonomiczniejszą alternatywę noclegową dla urlopowiczów, którzy – planując ekonomiczne wakacje – mają ochotę używać ładnej, szerokiej i piaszczystej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota I do morskiego brzegu to powyżej 2 km. Krótsza trasa wiodąca na plażę wiedzie skrajem miejscowości Karwieńskie Błoto Drugie, które jest umiejscowione bliżej Morza Bałtyckiego. W obu tych wsiach dopiero w latach 70-tych 20. stulecia zaczęła się rozwijać turystyka. Wsie oferują kojący, idylliczny wypoczynek, równolegle proponując normalne wakacyjne atrakcje w sąsiadującej Karwi.

Nad Bałtykiem zlokalizowana jest natomiast urlopowa wioska Karwia leżąca blisko Jastrzębiej Góry. Tu jest chyba najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, oddzielona ona jest wydmami oraz lasem sosnowym, który jest fragmentem parku krajobrazowego. W Karwi warto odwiedzić rezerwaty przyrodnicze z unikatową roślinnością. Do Karwi przyjeżdżali wczasowicze już przed Drugą Wojną Światową. W Karwieńskim Błocie bez trudu wynajdą Państwo przystosowaną do Waszych potrzeb propozycję noclegową – sprawdź –> www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi