Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Chłapowo

Chłapowo z lotu ptakaChłapowo to kiedyś nadmorska osada rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, obecnie  prężnie rozwija się w niej turystyka. Chłapowo położone jest w gminie Władysławowo, na wysokim, klifowym brzegu Bałtyku, a nadbałtycka część Chłapowa wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Chłapowo Atrakcje Turystyczne

Najbardziej charakterystyczną atrakcją Chłapowa jest Wąwóz Chłapowski, przez tutejszych Kaszubów zwany „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody zajmujący bez mała 25 hektarów. Spacer tym urokliwym parowem na plażę wzbogaci, każdego zwiedzającego o interesujące pejzaże, co bardziej zainteresowani botaniką zauważą zapewne rzadkie rośliny jak np dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz przystosowany jest do możliwości każdego turysty. Wzdłuż parowu wyznaczone są ścieżki, cięższe odcinki wyposażone są w kładki, schodki i poręcze, znajdziemy też malowniczo wkomponowane ławki na których można spocząć.

Chłapowo to też przestronna, klifowa plaża. Urządzone są tu 2 piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia się, pojawiają się na niej większe kamienie. Na plaży możemy ujrzeć także łódki rybackie miejscowych, po dziś dzień łowiących rybaków. Urwisko, poprzez panujące tu dobre warunki do startów, to także miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. W sezonie można śledzić ich loty nieomalże codziennie.

Chłapowo to nie jedynie letnisko, amatorów historii zainteresuje zapewne fakt, że w Chłapowie przez cały czas zobaczyć można wciąż stojące rybackie chałupy szkieletowe, pokryte strzechą – tak specyficzne dla tego regionu (niektóre z nich oferują noclegi w Chłapowie), a w centrum wsi dziewiętnastowieczną, murowaną kapliczkę z figurą św. Jana Chrzciciela. W Chłapowie odkryto cmentarz z wczesnej epoki żelaza ze znaleziskami w postaci naczyń glinianych, paciorków ze szkła, bursztynowych ozdób i przedmiotów z brązu.

Nieopodal miejscowości znajduje się przylądek Rozewie dotychczas uważany za najbardziej wysunięte w kierunku północnym miejsce w granicach Polski. Znajduje się tam też udostępniana do oglądania Latarnia Morska Rozewie imienia Stefana Żeromskiego a także Muzeum Latarnictwa Polskiego.

Chłapowo to właściwe miejsce dla letników pragnących spokoju i obcowania z przyrodą. Sąsiedztwo sąsiednich, atrakcyjnych turystycznie miejscowości (Władysławowo, Jastrzębia Góra, Trójmiasto), czyni z Chłapowa doskonałą bazę startową dla zwiedzania Wybrzeża wschodniego Bałtyku.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi