Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Ustka

Ustka latarnia morskaLeżąca u ujścia rzeki Słupia Ustka to letnisko, uzdrowisko, portowe miasto, a na dodatek siedziba władz gminnych. Kilka wieków temu Ustka była kaszubską wsią rybacką, po dzień dzisiejszy uchowały się szachulcowe domy rybaków a także układ zabudowy średniowiecznej osady. Portowy koloryt starej Ustki wciąż odszukać można oglądając secesyjny budynek Urzędu Celnego, ceglany budynek przy ulicy Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników a także spirytusownię. Bez wątpliwości jednakże, największą ciekawostką portu są mola – zachodnie i wschodnie – które współczesną formę uzyskały na przełomie XIX i XX stulecia. Dziś do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, co więcej okręty wojenne RP – dlatego że w Lędowie obok Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odszukamy też wiele smażalni i tawern.

Tutaj znajduje się także latarnia morska – budynek z czerwonej cegły z końca XIX w., przy nasadzie wschodniego falochronu. Sama wieża latarni ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość przekracza dwadzieścia jeden metrów. Biały blask wysyłany z latarni jest widoczny na odległość prawie że trzydziestu kilometrów. W sezonie latarnia dostępna jest dla odwiedzających do zwiedzania.

Kąpielisko w Ustce, wskutek ujścia Słupi, podzielone jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Kąpielisko zabezpieczane jest przez ratowników morskich na długości w przybliżeniu 500 metrów. Kąpielisko zachodnie posiada jeden posterunek ratowników mniej więcej 100 m pomiędzy molami.

Dodatkowo wzdłuż plaż rozciąga się nadmorska promenada – ulubione miejsce spacerowe kuracjuszy i wczasowiczów. W Ustce znajdziemy także dużo pomników, a najświeższym z nich jest, upamiętniająca aktorkę kabaretową i komediową, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 roku. Tutejsza duża baza turystyczna, proponuje noclegi w Ustce dopasowane do wymagań nawet wybrednych turystów. W dodatku, dla ułatwienia komunikacji od 2003 roku Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji kolejowej oraz autobusowej.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi