Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Dębina

Dębina klifDębina to niewielka wioska blisko Rowów i jeziora Gardno. Okolicę Dębiny porastają lasy z dużą ilością dębów – to od nich prawdopodobnie wzięła nazwę Dębina, a bezpośrednie tłumaczenie przedwojennej nazwy brzmi Piękny Las. Wioska leży również niedaleko (około 13 km) miejscowości Ustka.

W XIX wieku działała w Dębinie huta szkła, która wykorzystywała tanie wówczas, lokalne surowce jak: drewno, torf, piasek i produkowała tafle szklane i butelki. Towar wywożono, droga morską z portu w Ustce, do Europy i Rosji. Z biegiem lat produkcja szkła stała się nieopłacalna i w 1906 roku hutę zamknięto. Do dziś po hucie pozostała jedynie stodoła, zbudowana na fundamencie jednej z hut, i wielki, stary dąb, który kiedyś rósł na dziedzińcu huty.

Wioska od brzegu morza oddalona jest ok 1 km. Plaża położona jest u stóp urwistego klifu. W sezonie, na plaży działa strzeżone kąpielisko długie na około 100 metrów. Na plażę wiedzie jedno przejście ze schodami, sama plaża w kierunku Ustki pokryta małymi kamieniami, a w kierunku Rowów jest piaszczysta. Plaża nie jest zbyt szeroka, a podczas sztormów fale wdzierają się aż na prowadzące na plażę schody. Przy zejściu na plażę znajduje się punkt widokowy na skraju Dębińskiego Klifu. W stronę Ustki roztacza się widok na tzw. kamienisko. Na podwodnych głazach, które czasem odsłaniają fale Bałtyku, rozbijały się wcześniej jednostki pływające.

Dębina nad morzem to wspaniałe miejsce dla osób lubiących bezpośredni kontakt z przyrodą, wędkarzy, grzybiarzy, rodzin z dziećmi, a również amatorów wycieczek rowerowych. Przez Dębinę wiedzie trasa rowerowa Ustka – Rowy, wiedzie ona przede wszystkim lasami i mniej uczęszczanymi drogami.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi