Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Świnoujście

ŚwinoujściePołożone na czterdziestu czterech wyspach, najdalej wysunięte na zachód miasto nad polskim Bałtykiem to Świnoujście. Funkcjonuje w tej okolicy port morski, który wspólnie z portem w Szczecinie stanowi jeden z największych nad Morzem Bałtyckim kompleksów portowych. Codziennie wypływa z niego 5 promów do Ystad a także 3 do Trelleborga. Poza tym, port obsługuje transport produktów, przede wszystkim sypkich takich jak rudę metali, węgiel a także produkty zbożowe. Dodatkowo budowany jest terminal LPG, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w północnym basenie działa przystań na 150 jednostek z pełnym zapleczem.

Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, a głównie nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – specyficzny, cylindryczny, biały budynek w układzie wiatraka, usytuowany przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.

Świnoujście ma bogatą historię – są tutaj trzy forty – 2 Forty Zachodnie – Anioła oraz Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda. Forty w bogatej historii miasta przechodziły z rąk do rąk – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów oraz Rosjan.

Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się najwyższa w Polsce (65m) morska latarnia z połowy dziewiętnastego wieku. Na początku, wieża latarni miała ośmiokątny przekrój, ale w czasie remontu na początku wieku XX nabrała przekroju okrągłego. Uformowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 r., po ostatnim remoncie można zwiedzać latarnię i podziwiać widok portu z jej tarasu.

Lecz Świnoujście to nade wszystko miejsce letniego odpoczynku. Świnoujście to aż 10 kilometrów piaszczystych, szerokich plaż, delikatnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość morza oraz plaży uwierzytelnia przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat Błękitna Flaga. Równolegle do plaży wiedzie słynna pośród urlopowiczów Promenada Nadmorska (ulica S. Żeromskiego). Blisko promenady znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, dziewiętnastowieczne kamienice i naturalnie bezlik nadmorskich butików z pamiątkami, muszelkami, bursztynami. Kolejną promenadę stanowi ul. Wybrzeże Władysława IV., stąd można podziwiać wpływające do portu w Świnoujściu duże statki handlowe oraz pasażerskie. Można z tego miejsca też wybrać się w rejs do Szczecina, świnoujskiego portu, wokół okolicznych wysp lub do okolicznych niemieckich miasteczek.

Świnoujście to znaczny ośrodek wakacyjny – nie dziwi więc, iż odnajdziemy tu obfitą propozycję gastronomiczną i turystyczną – od komfortowych hoteli lub apartamentów, poprzez pensjonaty, domy wypoczynkowe po kwatery i pokoje proponujące noclegi w Świnoujściu –> http://www.swinoujscie.it/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi