Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Świeradów Zdrój

Świeradów ZdrójŚwieradów Zdrój to wypoczynkowe miasto leżące dość wysoko (pomiędzy 450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim między Kamienickim Grzbietem oraz Wysokim Grzbietem.

Świeradów Zdrój znajduje się niedaleko czeskiej i niemieckiej granicy, niedaleko miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Zgorzelec. Z tego miasta blisko także do czeskiego Liberca lub Görlitz w Niemczech.

Świeradów Zdrój – to również miasto uzdrowisko, świeradowskie zdroje z radonem wpływają na procesy enzymatyczne oraz przemiany komórkowe,wzmacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnątrzwydzielnicze. Wspomaga się w tym miejscu leczenie chorób reumatycznych, układu krążenia i nerwowego. Wcześniejszy budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spalił się i na jego położeniu, u schyłku XIX-tego w. wybudowano budynek Domu Zdrojowego – który jesteśmy w stanie podziwiać do dzisiaj. Atrakcją jest unikalna Hala Spacerowa – to przeszkolona, zadaszona hala o długości 80 m, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z maleńką sceną, na której mają miejsce liczne koncerty. W hali tej jest źródło i pijalnia wód (szczawy radonowo-żelaziste). W okolicy Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego okresu Park Zdrojowy.

Poza leczniczym charakterem Świeradów Zdrój to świetne miejsce do wędrówek w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – znajduje się tam schronisko. Dostać się na niego można jednym ze szlaków względnie wjechać funkcjonującą od 2008 r. Koleją Gondolową, której dolna stacja zlokalizowana jest w Świeradowie Zdroju. Kolej działa cały rok, transportując zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych i pieszych. W pobliżu Izerskiego Stogu położony jest wierch Smrek (1124 m). Z tego miejsca można iść dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do innego schroniska Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza na narty. Korzystając z kolejki gondolowej bez trudności można dotrzeć na Izerski Stóg, a w tym miejscu na miłośników narciarstwa czeka długa na 2,5 km trasa narciarska, w razie potrzeby sztucznie naśnieżana a wieczorem – oświetlona. W sąsiedztwie nie brakuje również łatwiejszych oraz krótszych stoków i tras. Funkcjonuje tutaj dodatkowo dużo tras narciarstwa biegowego.

W ostatnim czasie Świeradów Zdrój oraz Góry Izerskie stały się najważniejszym miejscem dla kolarstwa górskiego. Urządzonych jest tutaj dużo szlaków rowerowych, mają miejsce maratony rowerowe, downhill, MTB czy konkursy BMX. O ile ktoś chce zobaczyć Góry Izerskie, to wybór Świeradowa jako bazy wypadowej to najrozsądniejsze wyjście. W mieście funkcjonuje mnóstwo restauracji kawiarni, barów, za to noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata oferta apartamentów, hoteli, domów wypoczynkowych, pensjonatów. Nie zabraknie także ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi