Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Karpacz

KarpaczHistoria Karpacza łączy się nieodłącznie z okolicznymi Kowarami. Do wytopu rudy żelaza w Kowarach wymagano potężnych ilości węgla drzewnego , węgiel ten był wytwarzany przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) na terenie współczesnego Karpacza. Tak wyglądały początki miejscowości Karpacz.

Po wojnie 30-to letniej (XVII wiek), w miejscowości zaczęli osiadać wygnańcy z Czech. Sporą ilość z nich stanowili Laboranci – trudniący się sporządzaniem medykamentów z ziół. Dzięki ich aktywności Karpacz zaczął się rozwijać. Z czasem wzmacnia się ruch pielgrzymkowy do kaplicy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, kreują się nowe zawody – górski przewodnik i nosiciel lektyk – dla co bogatszych pielgrzymów.

Położony u stóp uroczych Karkonoszy z górującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz rychło stał się górskim kurortem. Przełom XIX i XX w. to rozbudowa linii kolejowych, a z nią postęp rozwoju miasta. Karpacz staje się dodatkowo ośrodkiem sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – już na początku XX wieku urządzane były tu pierwsze turnieje. W owym czasie pobudowano skocznię narciarską Orlinek oraz tor saneczkowy. Poza wypoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów i stoków narciarskich, Karpacz proponuje wiele innych ciekawostek. Najbardziej znanym zabytkiem jest bezsprzecznie Kościół Wang. To całościowo drewniana konstrukcja bez użycia metalowych gwoździ. Skonstruowana została w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII w. W połowie XIX-tego w. rozmontowano go i przewieziono do Szczecina. Docelowo miał stanąć w berlińskim muzeum, jednakże finalnie stanął w Karpaczu. Tutaj dobudowano wykonaną z kamienia dzwonnicę, ponadto ochrania ona świątynię przed schodzącymi ze Śnieżki intensywnymi wiatrami. Dzieci z kolei, ucieszy niezwykłe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego umiejscowiono Muzeum Zabawek. Zasadnicza kolekcja to sprezentowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki oraz lalki z wielu krajów świata. Zgromadzone są one w gabloty malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest przestrzeń na prezentacje czasowe.

Dzisiaj co prawda, nie da się dojechać do Karpacza pociągiem, pomimo tego miasto dysponuje dobrym skomunikowaniem autobusowym oraz łatwo dojdziemy do niego prywatnym autem. W Karpaczu czeka wieloraka baza gastronomiczna i potrafiąca ulokować kilkanaście tysięcy urlopowiczów baza noclegowa. Natomiast noclegi w Karpaczu (sprawdź ofertę: http://www.karpacz.com.pl/noclegi/wszystkie) dopasowane są do wymogów a także możliwości finansowych wszelkiego urlopowicza. Od renomowanych hoteli i apartamentów, przez ośrodki wczasowe, pensjonaty po względnie tanie pokoje i kwatery w Karpaczu.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi