Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Niechorze

NiechorzeLetnisko Niechorze położone jest między jez. Liwia Łuża a brzegami Morza Bałtyckiego, przez wzgląd na swe atrakcje jest ochoczo odwiedzane przez urlopowiczów. Kąpielisko w tej miejscowości letniskowej funkcjonuje od końca XIX wieku. Szeroka plaża z wytyczonym kąpieliskiem o długości trzystu metrów odgrodzona jest od wioski urwistym klifem.

Na klifie góruje nad sąsiedztwem, druga pod względem wysokości – wysoka na 45 m – działająca od 1866 roku latarnia morska Niechorze. Specyficzny ceglany budynek, będący podstawą latarni, otacza kwadratową w przekroju podstawę wieży latarni następnie, przechodzącą w przekrój ośmiokątny. Sama wieża na wysokości trzydziestu sześciu metrów zakończona jest występem, który jest podstawą tarasu widokowego. By dotrzeć na niego, trzeba wspiąć się aż po 210 schodkach w środku wieży, jednak widok z tarasu rekompensuje wykonany przez nas trud. Światło z latarni dostrzegalne jest aż na dwudziestu mil morskich.

Dodatkowo w Niechorzu ciągle można natknąć się zabytkowe chaty oraz zagrody rolnicze z przełomu XVIII/XIX wieku, oraz XIX – wieczne kamienice. Następnym miejscem wspominającym historię w tej miejscowości jest umiejscowione w środku miejscowości Muzeum Rybołówstwa Morskiego udostępnione do zwiedzania w 1994 roku. W muzeum można oglądać urządzenia rybackie, przyrządy nawigacyjne, łodzie rybackie, spreparowane ryby, dokumenty, archiwalne fotografie i mnóstwo innych okazów ukazujących specyfikę fachu rybaka. Charakterystyczne dla muzeum jest wejście do muzeum, które wiedzie przez rozpołowioną łódź rybacką.

Niechorze, głównie dzieci, ale też dorosłych zapewne zainteresuje wizytą w Parku Miniatur Latarni Morskich. Tutaj, na jednym placu można obejrzeć wszystkie latarnie morskie wybrzeża Bałtyku bardzo pieczołowicie odwzorowane dziesięciokrotnie pomniejszone.

Na południu miejscowości znajduje się jezioro Liwia Łuża to od końca lat 50-tych minionego wieku rezerwat ornitologiczny obejmujący jezioro oraz jego otoczenie. Jezioro jest nadzwyczaj płytkie, albowiem jego średnia głębokość nie przekracza 1 m, z specyficzną roślinnością wynurzoną – wysepkami trzcinowymi. Trzciny porastają też pas nadbrzeżny jeziora w szerokości do 60 metrów. Jezioro to doskonałe warunki do lęgu dzikiego łabędzia i innych gatunków ptactwa wodno-błotnego.

Niechorze to również miejsce do wędrówek tak jak rowerowych jak i pieszych. Wytyczone tutaj trasy dookoła jeziora i nowa wypożyczalnia rowerów – Rewal Bike System wspomagają tę formę wypoczynku. Przez Niechorze biegnie także linia zabytkowej, stale czynnej, rewalskiej kolejki wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W sezonie wakacyjnym warto skorzystać z eskapady Ciuchcią Retro z zabytkową lokomotywą parową.

Noclegi w Niechorzu (http://www.niechorze.com.pl/noclegi/wszystkie) zadowolą każdego turysty, oferując standard dostosowany do oczekiwań oraz zasobności „kieszeni”.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi