Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu połączenie z morzem było bardzo znaczące. Trzebiatów posiadał je poprzez rzekę Rega. Przypuszczalnie w okolicy teraźniejszego Mrzeżyna znajdowała się ówczesna latarnia morska Regoujście.

Port rozwijał się tak dynamicznie, że mieszczanie z Kołobrzegu, bojąc się jego supremacji w połowie XV w. zatopili u wejścia do portu statki wypełnione kamieniami, tak aby go zablokować. Jednak mieszkańcy Trzebiatowa postanowili odzyskać dostęp do Bałtyku i już rok po tym zdarzeniu przekopali nowe, krótsze połączenie rzeki Rega z morzem. Równolegle zbudowano nowy port oraz wioskę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Do dziś port użytkują mrzeżyńscy rybacy. Na nieszczęście wejście do portu dysponuje nieprawidłowym układem falochronów i tworzą się tutaj płycizny. Do portu mogą wchodzić tylko jednostki o zanurzeniu do 2 metrów. Działa w tym miejscu także przystań jachtowa, która zdoła ulokować aż 40 łodzi. Stąd można także wybrać się na wycieczkę po morzu.
Mrzeżyno dość wcześnie zaczęło aktywność wypoczynkową. Pierwszy Dom Zdrojowy rozpoczął funkcjonowanie na początku XIX stulecia, a w 1840 roku Mrzeżyno było już znanym nadbałtyckim kąpieliskiem. Dodatkowo w 1912 r. poprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – co także przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego. Do dzisiaj wiele wczasowiczów wybierając noclegi nad morzem decyduje się na Mrzeżyno.
Mrzeżyńska plaża rozdzielona jest Regą na kąpielisko wschodnie oraz zachodnie. Na Mrzeżyno Wschód prowadzi pięć zejść – w tym dwa dostosowane dla niepełnosprawnych – za to na zachodnią plażę można dojść przy zachodnim falochronie. Władze miejscowości rewelacyjnie dbają o higienę plaż w rezultacie czego kąpielisko po wielokroć wyróżniane było certyfikatem Błękitna Flaga.
Mrzeżyno przedstawia się jako miejsce letniego wypoczynku skierowane w największej części dla rodzin. Okoliczne lasy sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze. Rzeką Regą odbywają się spływy kajakowe. W Wakacje działa tutaj wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci. Działa tu niemało lokali gastronomicznych, zaś na bazę turystyczną składają się głównie ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wczasowe oferujące kwatery a także pokoje w Mrzeżynie. Znajdziemy tutaj też wiele campingów i pól namiotowych. Różnorodna oferta noclegów w Mrzeżynie dostępna jest pod adresem: www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi