Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Kudowa Zdrój

Uzdrowisko Kudowa ZdrójKudowa Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość przy granicy z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami, w Kotlinie Kłodzkiej. Historia uzdrowiska w Kudowie jest dość długa – można powiedzieć, iż jest to jedno z najstarszych uzdrowisk na obszarze naszego kraju. To pierwsze, oficjalne uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech pod koniec XIX wieku (1870 r.).

Najbardziej energiczny rozrost uzdrowiska to natomiast początki XX wieku. Po dziś dzień zachowało się niemało budynków z tego złotego, dla zdroju, czasu – np budynek sanatoryjny Polonia. Dzisiaj to dosyć uniwersalne uzdrowisko. Wspomaga się tu leczenie wielu chorób, wykorzystuje się różnorodne formy leczenia – od kąpieli i masaży, przez gimnastykę po fizykoterapię. W przerwach, między kolejnymi zabiegami, warto wybrać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych gatunków roślin oraz staw z fontanną. Na obszarze parku znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych z dwoma źródłami: Marchlewski oraz Śniadecki. Pijalnię ozdabiają freski pozwalające poznać Dolny Śląsk z początków XX stulecia. Poza tym, w parku znajduje się podświetlana po zmierzchu fontanna, muszla koncertowa a także dawna, o żeliwnej konstrukcji, hala spacerowa, do której w latach 70-tych XX stulecia dobudowano scenę i w ten sposób powstał Teatr Pod Blachą.

Lecz Kudowa Zdrój to nie tylko uzdrowisko. To świetna baza wypadowa do wypraw po Górach Stołowych. Warto wejść na Szczeliniec Wielki (919 metrów) lub zwiedzić Błędne Skały. To charakterystyczny labirynt górski utworzony przez formacje skalne.

Kudowa Zdrój to mnóstwo atrakcji. Warto także skorzystać z propozycji miejscowego aquaparku, który prócz wodnych atrakcji oferuje również saunę, siłownię czy kręgielnię. Jeśli przebywa się już w Kudowie Zdroju, warto również wybrać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Zlokalizowana jest tu wyjątkowa atrakcja – jedyna w naszym kraju i raptem jedna z trzech w Europie – Kaplica Czaszek. To niewielka kaplica, której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Również w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To gospodarstwo w którym zapoznamy się z zanikającymi już zawodami – garncarz, tkacz, kowal. Wypieka się tu także, według starych receptur, chleb, którego można spróbować. Jadąc dalej z Czermnej dojedziemy do Pstrążnej. Znajduje się tutaj skansen – czyli Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. W jego skład wchodzą drewniane zabudowania sprowadzone z całej Kotliny Kłodzkiej. Sprzęty pochodzące z okresu od XVIII do początku XX wieku, są opisane, tak żeby można było dowiedzieć się do czego były wykorzystywane.

W sąsiedztwie Kudowy Zdroju warto zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Wambierzycach – Śląską Jerozolimę, ruchomą szopkę – również w Wambierzycach, czy Kłodzko i Twierdzę Kłodzko.

Do Kudowy Zdroju warto przyjechać, nie tylko aby podleczyć się. Kudowa Zdrój to fenomenalne miejsce na wczasy w górach!

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi