Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Kołobrzeg

Kołobrzeg latarnia

Szczycący się więcej niż 1000-letnią historią Kołobrzeg, leży nad samym morzem. Najwcześniejsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII wieku. W X stuleciu był jedną z siedzib biskupich dawnej Polski.

Gród ma bogatą historię, podczas licznych wojen przechodziły przez nie wojska pruskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie oraz polskie. Przez wiele wieków Kołobrzeg był sławny głównie z warzenia i handlu solą. Przez dziesięciolecia miejscowość miała statut twierdzy, resztką po tym czasie jest na przykład Baszta Prochowa z przełomu XIV i XV wieku, która stanowiła fragment systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została zdemontowana po zlikwidowaniu twierdzy pod koniec XIX w.
Uzdrowisko Kołobrzeg dysponuje też bogatą historią. W 1830 roku zaistniał tutaj zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 roku Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło w tę okolicę przybywać coraz to więcej wczasowiczów. Największe ożywienie turystyki nastąpiło jednakże po likwidacji fortyfikacji. Pod koniec XIX stulecia otwarto Dom Zdrojowy. Podczas Pierwszej Wojny Światowej miasto zostało przeobrażone w wielki wojskowy szpital.W 1944 r. miejscowość znowu została zmieniona w twierdzę, wskutek ciężkich walk Kołobrzeg został bez mała całkowicie zniszczony – zachowało się jedynie 5 % budynków.
Dziś Kołobrzeg to miejsce letniego wypoczynku. W sezonie wakacyjnym na miejscowej plaży wytyczane są trzy strzeżone kąpieliska. Można w tym miejscu pożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieciaki mogą skorzystać ze zjeżdżalni, trampolin i innych morskich atrakcji. Szczytem wydm biegnie nadmorski deptak – świetne miejsce do odbywania spacerów. Jednakowo chętnie odwiedzanym miejscem jest miejscowe molo – długie na ponad 200 m.
Kołobrzeg pełni również funkcję portów – portu handlowego, portu pasażerskiego a także portu wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi tu okrętami wojennymi oraz statkami pasażerskimi i handlowymi. Z tego miejsca wypływają też statki wycieczkowe w rejsy po Morzu Bałtyckim. Warto także udać się na oddalony o około 100 kilometrów Bornholm. Tutejsze statki proponują też rejsy morskiego wędkowania.
Wejścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwsza latarnia morska funkcjonowała w tym miejscu już w XVII stuleciu, jednakże odrębny budynek latarni pobudowano pod koniec XIX w.. Pod koniec Drugiej Wojny Światowej latarnię wyburzono, dzisiejsza wieża latarni została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to bogata propozycja turystyczna i gastronomiczna. Wczasowicze bywają w Kołobrzegu cały rok, oczekuje na nich wiele hoteli, sanatoriów, ośrodków wczasowych, pensjonatów i domów gościnnych. Bogatą propozycję noclegów w Kołobrzegu znajdziesz na stronie www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi