Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Karkonosze

KarkonoszeKarkonosze, jak podają wszystkie przewodniki turystyczne i encyklopedie to najwyższa partia jednego z dwóch głównych masywów górskich w Polsce – Sudetów. Karkonosze w Sudetach można porównać do Tatr w Karpatach. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z wysoką ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg.

Głównym budulcem Karkonoszy jest granit, a dzięki panującym tutaj warunkom klimatycznym, procesy erozyjne spowodowały wytworzenie tak charakterystycznych skałek – jest ich ok 150 grup. Najbardziej znane z nich to Trzy Świnki, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby, Słonecznik czy Ptasie Gniazda. Najwyższym wierzchołkiem w Karkonoszach jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200 metrów), dlatego widok ze szczytu jest oszołamiający. U stóp Śnieżki położone jest miasto Karpacz – duży ośrodek narciarski i turystyczny. Drugim znanym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale lokalizacja w pobliżu miasta Szklarska Poręba powoduje, iż zna ją wielu miłośników Karkonoszy. Co roku, tysiące narciarzy korzysta ze stoków Szrenicy. Inne wierzchołki, po naszej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. oraz Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Zapewne większość Polaków słyszało również o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Obydwa położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. Karkonosze kochają nie tylko narciarze – to raj dla turystów. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki kilometrów turystycznych szlaków o różnorodnym stopniu trudności. Z racji dużej liczby schronisk turystycznych można pokonać całe Karkonosze z zachodu na wschód lub odwrotnie. Naturalnie, wolno także robić sobie krótsze wycieczki w góry. Każda z podgórskich miejscowości – na przykład Michałowice, Sobieszów, Zachełmie, Borowice i naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz dysponuje połączeniem ze szlakami turystycznymi. Noclegi w Szklarskiej Porębie lub w Karpaczu pozwalają nie tylko na wędrówkę po uroczych, przez cały rok, Karkonoszach, lecz gwarantują zaplecze narciarskie i mnóstwo turystycznych atrakcji. Opis ciekawych wycieczek po Karkonoszach na stronie www.karkonosze.pl/wycieczki.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi