Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Jastarnia

JastarniaJastarnia, leżąca na helskiej mierzei jest od 1973 r. niedużym (ok 4 tysiące mieszkańców) miastem. Poprzednio była to spokojna osada rybaków – dopiero wraz z położeniem w latach 20-tych minionego stulecia linii kolejowej i budową portu – nastąpił energiczny rozwój miejscowości. Głównie, za pośrednictwem rozwijającego się ruchu turystycznego.

Dziś Jastarnia to znaczący ośrodek wypoczynkowy i rybactwa. Na turystów czekają mnogie, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Dla wczasowiczów z pieskami dostępny jest fragment plaży między Juratą i Jastarnią (wejście nr 55).

W Jastarni przez cały czas silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są zapisywane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie Pieniądz Lokalny. Dostępny jest żeton 3 Merki – równowartość 3 PLN, można nim płacić we wskazanych miejscach za towary oraz usługi. Wielu wczasowiczów zostawia sobie „3 Merki” na pamiątkę z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tutaj Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy w Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, prywatnym Muzeum Pod Strzechą, okazy znajdują się także w bosmanacie portu. W Jastarni działa także skansen fortyfikacji.

W mieście znajduje się też latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, całkowicie metalowa konstrukcja. Skonstruowana została z fragmentów dawnego nautofonu Stilo.

W Jastarni działa także port morski umiejscowiony od strony Zatoki Puckiej, to baza rybacka, pomost pasażerski oraz marina jachtowa. Do portu mogą wpływać dosyć duże łodzie – długość 60 m i zanurzenie do bez mała 4-ech metrów. Basen portowy chronią dwa falochrony.Jak we wszystkich miejscowościach nad zat. Pucką, panują tu wspaniałe wręcz okoliczności do praktykowania bardzo lubianych sportów wodnych: wind i kitesurfingu. Ponadto, przez całą helską mierzeję ciągnie się trasa rowerowa, a okolice świetnie nadają się na spacery.

Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to przeróżna baza noclegowa i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to mnogość pensjonatów, ośrodków wczasowych, hoteli, apartamentów a także kwater prywatnych.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi