Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Jagniątków

JagniątkówJagniątków obecnie jest jedną z dzielnic Jeleniej Góry (od 1998 roku). Toteż do Jagniątkowa można dojechać jeleniogórską komunikacją miejską w cenie biletu miejskiego – linie 9 oraz 15. To równocześnie najwyżej (450 – 620 metrów n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy leżąca dzielnica Jeleniej Góry. Historia Jagniątkowa sięga połowy XVII-tego wieku. Po wojnie 30-letniej w Czechach nasiliły się prześladowania ewangelików i wielu z nich uciekło na drugą stronę Karkonoszy w poszukiwaniu lepszego życia. Tak zaistniał także Jagniątków – jako wioska wychodźców. Wioskę nazwano Agnetendorf, od imienia małżonki panującego na tych ziemiach Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom. Przez rok po wojnie miejscowość była nazywana spolszczoną nazwą Agnetendorfu – Agnieszkowem.

Sąsiedztwo Karkonoszy przyczyniło się do rozwoju ruchu turystycznego. Turystyka zwiększyła się, gdy wybudowano linię kolejową Jelenia Góra – Piechowice (1891 r.) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 rok). Wraz z rozkwitem motoryzacji budowano również utwardzone drogi kołowe, w tym również do podgórskich miejscowości. W latach 30-tych ubiegłego wieku powstała droga łącząca Jagniątków, Sobieszów, Michałowice i Piechowice. Wówczas do Jagniątkowa zaczęli licznie napływać turyści.

Jagniątków to właściwa baza do wycieczek w Karkonosze. Z miejscowości prowadzi wiele szlaków turystycznych na przykład na sąsiedni Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a także na Czarną Przełęcz – skąd można kontynuować wyprawę karkonoskimi szczytami w stronę Karpacza bądź Szklarskiej Poręby. Z Jagniątkowa prowadzą również szlaki turystyczne do innych miejscowości podgórskich: Zachełmia, Przesieki lub Podgórzyna.

W centrum miejscowości, stoi pobudowany w 1985 roku kamienno-drewniany kościół p.w. Bożego Miłosierdzia w stylu budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i pisał (do 1946 r.) niemiecki laureat Nagrody Nobla – Gerhart Hauptmann. Po dziś dzień stoi tutaj jego dom, w którym teraz działa muzeum.

Zapraszamy na stronę: www.jagniatkow.com.pl

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi