Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Hel

HelHel to miasto na krańcu helskiej mierzei, o całkiem długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV wieku Hel był ważnym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie stracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. Pod koniec wieku XIX wybudowano tutaj port rybacki i Hel ponownie zaczął się rozwijać.

Wraz z postępem komunikacji oraz turystyki stał się celem wycieczek dla mieszkańców Sopotu i Gdańska. Po Pierwszej Wojnie Światowej mimo, że większa część mieszkańców Helu była niemieckojęzyczna, na mocy traktatu wersalskiego Hel przyznano odrodzonemu Państwu Polskiemu. Parę lat potem wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej obrońcy Helu bronili się do 2 X 1939 r. Po II Wojnie Światowej miasto miało status miejsca nadzwyczajnie istotnego strategicznie, mogli odwiedzać go tylko obywatele PRL. Obostrzenie w odwiedzaniu Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX wieku.

Dzisiaj Hel to nade wszystko ośrodek letniego odpoczynku oraz rybołówstwa. Umiejscowiono w tym miejscu również garnizon Port Wojenny i port morski wspólnie przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można z tego miejsca wypłynąć w rejs po Bałtyku, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny – promowe połączenia z Trójmiastem – to najtańsza i najszybsza możliwość przybycia do Gdańska, Gdyni lub Sopotu.

Hel ma doskonałą lokalizację dla miłośników kąpieli słonecznych – otoczony jest wodami morskimi, z dużą liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony otwartego Bałtyku, czy od strony zat. Gdańskiej. Na plaży sporo się dzieje – o czynny wypoczynek dba Hel Animation. Aktywny wypoczynek to również wypady rowerowe – rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na urlop. w 2005 r. otwarto ścieżkę rowerową – prowadzi ona poprzez całą mierzeję – aż do miasta Władysławowo. Hel to także atrakcyjne miejsce dla entuzjastów nurkowania. Znajduje się w tej okolicy niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brak także szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania. Ze względu na swoją przeszłość Hel zaintryguje także fascynatów historii – znajdują się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje oraz latarnia morska. Hel jest słynny poza tym ze swojego fokarium – to element Stacji Morskiej – naukowej placówki Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest program odtworzenia oraz ochrony kolonii foki szarej na Bałtyku. To również miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa oraz podziemia, w których można, poprzez specjalne szyby, śledzić wzrokiem podwodne igraszki fok.

Hel to kapitalne miejsce na odpoczynek. Wiele atrakcji, różnorodna baza gastronomiczna i turystyczna sprosta wymaganiom każdego wczasowicza. Noclegi w Helu: www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi