Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe sformowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych horyzontalnie – stąd też nazwa gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to góry wysokie – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m. Mimo niezbyt dużej wysokości, Góry Stołowe są widoczne z dużej odległości, jako blok skalny wystający ponad okolicę, porośnięty lasem iglastym. Góry Stołowe są częścią Sudetów i znajdują się pomiędzy miejscowościami: Kudowa Zdrój, Radków i Duszniki-Zdrój.

Dzięki budowie ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – uformowały się specyficzne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – Błędne Skały w paśmie Skalniaka. Stanowią obszar o powierzchni mniej więcej 22 ha, będący obszarem ścisłej ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tu szczeliny i wąwozy o wysokości ścian 6 – 11 m – miejscami szerokość tych szczelin to raptem kilkadziesiąt cm. W scenerii Błędnych Skał tworzono także filmy. Powstały tu Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z jakiego można podziwiać oba Szczelińce – Mały i Wielki.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 metrów n.p.m., szczyt w Górach Stołowych. Choć nie jest to typowy szczyt – albowiem jest płaski – kategoryzowany jest do Korony Gór Polski. W rejonie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do powstania dziwnych form skalnych przypominających figury zwierząt – najbardziej znane to Małpolud, Kwoka lub Wielbłąd – a także głębokich, wąskich szczelin, wąwozów – przykładowo Piekiełko (wąwóz o długości mniej więcej 100 m). Na Szczeliniec można dotrzeć krętym szlakiem pochodzącym z początku XIX stulecia – składa się on z prawie 700 schodów – i tylko z małymi przeróbkami służy już z grubsza 200 lat. Szczeliniec znajduje się na obszarze Parku Narodowego i w sezonie letnim za wejście na niego pobierana jest opłata. Obok Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – zamknięty jest dla wędrowców.

Góry Stołowe są prawidłowo przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu mniej więcej 100 km szlaków turystycznych. Na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje schronisko. Do tego, Góry Stołowe położone są w pobliżu głównej drogi międzynarodowej – E-67 łączącej Wrocław z Pragą. Przykładowe odległości z ościennych miejscowości: Polanica-Zdrój – około 17 km, Duszniki-Zdrój, Kudowa – ok. 10 km.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi