Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Dźwirzyno

Dźwirzyno

W pobliżu (około 12 km) znacznego miasta w tej części polskiego wybrzeża – Kołobrzegu umiejscowiona jest wieś rybacka a zarazem miejscowość wczasowa Dźwirzyno. Dźwirzyno leży równocześnie nad morzem i jez. Resko.

Miejscowość leży wzdłuż drogi łączącej Mrzeżyno z Kołobrzegiem, która w Dźwirzynie nazywa się ulicą Wyzwolenia. Przy niej rośnie szesnaście wiekowych, ponad 250-letnich dębów – pomników przyrody.
Ościenne jezioro połączone jest z Bałtykiem przez Kanał Resko. W XV stuleciu jezioro miało wylot w otoczeniu współczesnego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował tam prężnie port i bojący się rywalizacji Kołobrzeżanie zablokowali go, topiąc w jego wejściu statki wypełnione kamieniem. Mieszczanie Trzebiatowa w położeniu teraźniejszego Mrzeżyna wykopali kanał dając nowe ujście Redze. Natomiast kanał Resko zaistniał za pośrednictwem przerwania przez sztorm mierzei rozdzielającej jezioro Resko od Morza Bałtyckiego. Dzięki temu powstać mógł port. W dzisiejszych czasach w Dźwirzynie funkcjonuje rybacki port.
W XIX stuleciu, z racji rozwoju komunikacji, do miejscowości Dźwirzyno rozpoczęli przyjeżdżać pierwsi wczasowicze. Olśniła ich śliczna, o jasnym, drobnym piasku, dosyć szeroka plaża. Można tutaj, naturalnie poza kąpielami morskimi i plażowaniem, grać w siatkówkę plażową, a latem ma tutaj miejsce „Bieg ku słońcu” o puchar wójta gminy. Ponad plażą można też przyglądać się zmaganiom motolotniarzy. Za plażą ciągnie się całkiem wysokie (do 16 m) pasmo wydm porośniętych sosnowym lasem.
Natomiast na wodach Morza Bałtyckiego oraz jez. Resko można ćwiczyć coraz bardziej popularny u nas windsurfing. Jezioro to również miejsce dla uprawiania innych dyscyplin sportów wodnych i wędkarstwa.
Miejscowość ma także stan prawny uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu chorób układu krążenia i oddechowego. Z biegiem lat popularniejsze stają się turnusy lekarskie i dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów a także domów wypoczynkowych przygotowuje propozycję skierowaną do kuracjuszy.
Dźwirzyno rozporządza różnorodną bazą noclegową, której oferty można znaleźć tu: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Składają się na nią głównie pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki, jednakże nie brakuje także wygodnych apartamentów. Dźwirzyno to także miejsce, w którym planowane są obozy, zielone szkoły dla dzieci.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi