Podczele k/Kołobrzegu, noclegi, informacje, wczasy w Podczelu

Bagicz

Bagicz z lotu ptakaBagicz to miejscowość położona zaledwie 9 km od Kołobrzegu. Jeśli więc, będziesz w Kołobrzegu to warto wstąpić do Bagicza. Sama miejscowość jest niewielka – w 2005 r. na stałe mieszkało tam zaledwie 30 osób. Największa atrakcją Bagicza jest lotnisko.

Historia lotniska sięga dwudziestolecia międzywojennego (1935 r.) i III Rzeszy Niemieckiej, kiedy to dotychczasowa osada została wysiedlona, a władze zdecydowały wybudować lotnisko dla Luftwaffe z kompleksem wojskowym. Stąd startowały samoloty bombardujące Polskę po wybuchu Drugiej Wojny Światowej.Wiosną 1945 roku lotnisko, wraz z garnizonem w Podczelach przeszło w radzieckie ręce. Po wojnie stało się jedną z baz radzieckich w naszym kraju. W 1956 roku rozbudowano lotnisko o kolejny pas startowy równoległy do brzegu Bałtyku. Zbudowano również potrzebną infrastrukturę do obsługi, już odrzutowych, samolotów. Stacjonowały tu samoloty MiG 21, a potem MiG 23. W 1989 r. jednostkę przeniesiono, jej miejsce zajął sowiecki Pułk Śmigłowcowy z Brzegu.

W 1992 roku, po wycofaniu wojsk radzieckich z Polski, teren ten wrócił pod polskie władanie. Teren podzielono pomiędzy Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie. Lotnisko w Bagiczu jest zarejestrowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Otwarte zostało w 2012 roku, docelowo ma obsługiwać ruch turystyczny i czarterowy małych samolotów. Obiekt, jak na razie, ma być obiektem sezonowym, działającym w okresie kwiecień-październik. Pas startowy ma długość 2,5 km, ale użytkowana jest jedynie część mierząca powyżej 1000 metrów, leżąca w gminie Ustronie Morskie. Planowany jest rozwój infrastruktury technicznej obiektu podnoszący bezpieczeństwo lotów.

Więcej informacji o lotnisku w Bagiczu znajdziesz na stronie: http://www.bagicz.com.

Polecamy

Pokoje nad Morzem

Pokoje nad morzem

Jezierzany Noclegi

Jezierzany noclegi

JAROSŁAWIEC wczasy w Jarosławcu

Jarosławiec noclegi